Перший раз в дитячий садок. Правила адаптації дитини до дитячого садка. Помилки батьків.

Перший раз в дитячий садок.

Правила адаптації дитини до дитячого садка. Помилки батьків.

Проблема адаптації дітей до дитячого садка не нова і давно в центрі уваги. Сучасні дослідження і рекомендації про те, як підготувати малюка до вступу в садок, досить численні. Але спостереження за дітьми показує, що проблема адаптації зараз стоїть настільки ж гостро, як і раніше.

Головнапричина, що провокує стрес у дитини, - це відрив від матері і залишення дитини одної з незнайомими дітьми і чужими, незнайомими дорослими. Адже до сих пір, опиняючись в новій ситуації, дитина отримувала підтримку матері, її присутність зміцнювалаїї в новій, незвичайній ситуації, створювала психологічний комфорт. А зараз? У дитячому садочку дитині треба самій пристосовуватися до нових умов, правил і вимог.

Адаптація до умов дитячого садочка відбувається у всіх дітей, але яка вона буде: легка або важка, коротка або тривала - залежить насамперед від батьків.

Адаптація - це пристосування організму до нових обставин та умов. Цей процес вимагає великих витрат психічної енергії і часто проходить з напругою, а то і перенапруженням психічних і фізичних сил організму. Дітям будь-якого віку дуже непросто починати відвідувати садок, адже все їхнє життя змінюється кардинальним чином. У звичне життя дитини буквально вриваються такі зміни:

• чіткий режим дня;

• відсутність рідних поруч;

• постійний контакт з однолітками;

• необхідність слухатися і підкорятися незнайомій до цього людині;

• зменшення персональної уваги.

Частина дітей адаптуються відносно легко, і негативні ситуаціїпроходять протягом 1-3 тижнів. Іншим трохи складніше, і адаптація може тривати близько 2 місяців, після закінчення якої тривога у діток значно знижується. Якщо ж дитина не адаптувалася протягом трьох  місяців, така адаптація вважається важкою і вимагає допомоги фахівця-психолога.

Адаптуватися легше тим дітям, чиї батьки:

·        готували дитину до відвідування садка заздалегідь, за кілька місяців до цієї події. Ця підготовка могла полягати в тому, що батьки грали з дитиною «в дитячий садок», гуляли біля садка або на його території, розповідали  малюкові, для чого йому потрібно туди ходити. Якщо батьки використали можливість і познайомили дитину з вихователями заздалегідь, то малюку буде значно легше (особливо, якщо він не просто бачив цю «тьотю» кілька хвилин, а зміг поспілкуватися з нею і пройти в групу, поки мама була поруч).

·        загартовували та приділяли велику увагу фізичному здоров’ю дитини, тобто діти, які не мають ні хронічних захворювань, ні схильності до частих простудних захворювань.

·        формували навички самостійності. Це одягання (хоча б в невеликому обсязі), «горшковий» етикет, самостійно користуються ложкою. Якщо дитина це все вміє, вона не витрачає сили на те, щоб терміново цьому вчитися, а користується вже сформованими  навичками.

·        Наблизили домашній  режим до режиму саду. За місяць до відвідування саду батьки повинні почати приводити режим дитини до того, який її чекає в саду.

Помилки батьків при адаптації дитини до дитячого саду

  Через ці помилки у малюка, як правило, формується негативне ставлення до садочка, підвищується  тривожність, і адаптація затягується на довгі місяці. Про ці помилки важливо знати, щоб їх не робити і не нашкодити своєму малюкові.

Помилка №1 «Зникнення мами»

Коли мама приходить з дитиною в дитячий сад вперше, малюк часто розслаблений і зацікавлений тим, що бачить. Як ми знаємо, увагу маленької дитини легко привернути чимось новим і цікавим.Мама дуже рада, що дитина захопилася грою, і тихесенько, щоб його «не тривожити», збігає, не попрощавшись з дитиною і не повідомивши йому, що уходить.

 Тепер уявіть собі, що відчуває маленька дитина, мама якої раптом зникла невідомо куди, не попрощавшись, і невідомо, коли вона прийде і чи прийде взагалі.

У дитини виникає відчуття, що тепер мама може раптово зникнути в будь-який момент його життя, не попередивши і не попрощавшись з ним, тобто він може маму просто втратити. І він буквально «приліплюється» до неї і психологічно і фізично на довгі місяці, боячись втратити її з виду.

У багатьох випадках доводиться відкласти відвідування садка  мінімум як на півроку, тому що дитина впадає в істерику при найменшому згадуванні про дитячий садочок, не кажучи вже про те, щоб туди йти.Будьте чесні з дитиною. Чи не тікайте! Чітко скажіть: «Я йду на роботу, але я прийду за тобою після того, як ти поїси й поспиш».

Помилка №2 «Тривале  перебування»

Деякі батьки вважають, що дитину краще відразу ж залишити на півдня або цілий день, щоб вона швидше звикала до дітей і вихователя. Це є помилкою. Відвідування садка потрібно починати поступово. Є різні схеми відвідування, загальна ідея така: спочатку приходити і гуляти на тому жмайданчику, на якому гуляє група, потім приводити дитину в групу на 30 хвилин - 1 годину,  під час вільної ігрової діяльності і чекати дитини в коридорі,  потім забирати. Поступово дитина звикає і до дітей, і до вихователя, і до навколишнього оточення. Потім її можна залишити одну на 1-2 години, потім з ранку і до обіду, потім з обідом, потім - залишити на денний сон і забрати. Потім вже залишати на цілий день. Немає чітких рекомендацій, скільки часу має тривати кожна стадія. Потрібно дивитися на самопочуттю дитини, на свою материнську інтуїцію і рекомендації вихователя.

Помилка №3 «Швидкі збори»

Так як батькам шкода будити малюка і хочеться, щоб він поспав якомога довше, його будять практично «впритул» до часу, коли вже потрібно виходити в садок. У підсумку, збори виходять нервові, поспішні, у мами немає часу дати малюку уваги і ніжності, які йому необхідні, особливо коли він ще ніжиться в ліжку. Дитина тільки й чує: «Давай швидше»,«Ми спізнюємося в садок», «Потім поговоримо» і т.д. Настрій зіпсовіється у всіх, і дитина йде в садок в засмучених почуттях. Тому краще будити малюка заздалегідь, щоб було достатньо часу на неспішні збори, щоб можна було приділити увагу малюкові, поки він лежить в ліжечку - зробити масаж, погладити ніжки і головку, заспівати пісеньку, полоскотати, поцілувати і інші ніжні слова і дії.

Помилка №4 «Неправильний режим дня»

Багато батьків не замислюються над тим, наскільки режим дня дитини відповідає тому режиму дня, якій потрібно буде дотримуватися, коли дитина буде відвідувати  дитячий сад. Дитині, яка звикла лягати спати після 22.00, вкрай складно буде прокидатися о 7 ранку. А в садок, як правило, потрібно вставати дуже рано. Згадайте, як почуває себе ваш малюк, коли він не виспався? Він тре очі, вередує, сам не розуміє, чого хоче, стає плаксивим. Діток, яких батьки заздалегідь не перевели на «дитсадовський» режим дня, відразу видно в групі. Вони труть сонні очі, вони плаксиві і дратівливі, болісно сприймають все, що відбувається навколо.Щоб перший досвід дитини в дитячому саду був пофарбований позитивними фарбами, не полінуйтеся заздалегідь перевести вашого малюка на правильний режим. Тоді він зможе прокидатися легко і йти в групу в гарному настрої!

 

Бажаю Вам та вашим діткам легкої та безболісної адаптації!